Μέρες Λογοτεχνίας

Αγγλικά ιστολόγιο

Τα παιδιά μπορούν και πρέπει να ελπίζουν

ΧΡΗΣΙΜΑ

Εκπ. Λογισμικό

Εκπ. Τηλεόραση

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Ηλεκτρονική Αδελφοποίηση (Etwinning)

Συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες της Γ΄2 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης, οι οποίοι, με μεγάλο ενθουσιασμό, συμμετείχαν στο πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποιήσης, ‘Ο τόπος μου στη γη’,  για το σχολικό έτος 2018-19. Τα σχολεία με τα οποία συνεργαστήκαμε ήταν ένα από την Ελλάδα, δύο από την Ιταλία, ένα από την Πολωνία και ένα από την Τουρκία.

Μπορείτε να δείτε κάποιες εργασίες των μαθητών μας αλλά και των μαθητών των σχολείων που συνεργαστήκαμε ΕΔΩ. Οι συμμετέχοντες μαθητές μπορούν να βλέπουν όλες τις αναρτήσεις με τους προσωπικούς τους κωδικούς.

Μερικά από τα οφέλη που αποκόμισαν οι μαθητές μας από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα περιλαμβάνουν:

• Γνώση μέσα από αυθεντική μάθηση, βιωματικές δραστηριότητες και αλληλεπίδραση με άλλους μαθητές
    • Σωστή χρήση των νέων τεχνολογιών προς όφελός τους
    • Aνάπτυξη δεξιοτήτων του 21ου αιώνα (σεβασμό στο δικό μας, αλλά και σε άλλους πολιτισμούς,  ανάπτυξη της κριτικής σκέψης, λήψη αποφάσεων, υπευθυνότητα, ομαδικότητα, συνεργατικότητα, χρήση της ξένης γλώσσας ως εργαλείο επικοινωνίας, δημιουργικότητα, ψηφιακός εγγραμματισμός κ.α.)
    • Ενδιαφέρον και περισσότερα κίνητρα για μάθηση

Επίσης, μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες πληροφορίες γενικά για το πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης ΕΔΩ.

Comments are closed.